**Ungdoms DM**

Danmarksmestre | Billeder | NM kvalificerede | Liveskak | Resultater: * P15 + U16 + P19 + U19 * U14 * U12 * P10 + P12 * U10 * P08 + U08 * | Gruppeinddelinger
 


Top placeringer og Danmarksmestre 2017

U08
1.        Vitus Bondo Medhus, Skakklubbben Evans og Andreas Philip Cort Maleeva Hansen, Nørrebro Skakklub
3.        Oskar Jørgensen Lauridsen

P08

1.         Elin Wu, Nørrebro Skakklub
2.         Leia Andries
3.        Mallie Stage-Steffensen, BMS Skak

U10

1.        Albert Mechlenburg Møller, Frem Skakklub
2.        Noah Wahlgren, BMS Skak
3.        John Christopher Højstrup Christensen, Silkeborg Skakklub af 1930

P10

1.        Gabriella Engel        
2.        Precious Grønhøj, Aars Nibe Skakklub
3.        Silke Maj Padkjær Gejl

U12

1.        Casper Yukun Liu, BMS Skak
2.        Simon Ehrenreich, Skakklubben af 1968
3.        Rasmus Emil Ryder Tønnesen, Køge Skakklub

P12

1.        Abigail Riis Weersing, Køge Skakklub
2.        Ingrid Elmer Nielsen-Refs, Amager Skakforening
3.        Nanna Ehrenreich, Enkeltmedlem – Indland

U14

1.        FM Jonas Buhl Bjerre, Skanderborg Skakklub
2.        Adesh Easwaralingam, Fredericia Skakklub
3.        Sander Stage-Steffensen, BMS Skak

U16

1.        Thomas Søndergaard Thybo, Skive Skakklub
2.        Asbjørn Hovgaard Schack, Haderslev Skakklub
3.         Nicolai Kistrup, BMS Skak

U19

1.         Bjarke Hautop Kristensen, Haderslev Skakklub
2.         Alexander Le Besq, Frem Skakklub
3.         FM Mikkel Manosri Jacobsen, BMS Skak

Billeder

https://photos.app.goo.gl/a8J2PaHSwccmUeVK2

Billeder fra afslutningen (fotograf: Ole Skov, Click Skanderborg)
Billeder fra 2. runde (fotograf: Ole Skov, Click Skanderborg)
Billeder fra 1. runde (fotograf: Mads Boe)
Billeder fra 1. runde (fotograf: Claus Qvist)

NM kvalificerede

Følgende har kvalificeret sig til NM:

U10

Albert Mechlenburg Møller, Frem Skakklub
Noah Wahlgren, BMS Skak

U12

Casper Yukun Liu, BMS Skak
Simon Ehrenreich, Skakklubben af 1968

P12

Ingrid Elmer Nielsen-Refs, Amager Skakforening
Nanna Ehrenreich, Enkeltmedlem – Indland

U14

FM Jonas Buhl Bjerre, Skanderborg Skakklub
Adesh Easwaralingam, Fredericia Skakklub

P15

Nienke van den Brink, BMS Skak
Benedicte Kistrup, BMS Skak

U16

Thomas Søndergaard Thybo, Skive Skakklub
Asbjørn Hovgaard Schack, Haderslev Skakklub

U19

Bjarke Hautop Kristensen, Haderslev Skakklub
Alexander Le Besq, Frem Skakklub

P19

Anna Hedelykke Jensen, Nordre Skakklub

Liveskak

4 partier fra U08 til U12
4 partier fra U14 til U19

Resultatet






Gruppeinddelinger

  • P08 sammen med U08 med 8 deltagere. Alle mod Alle 7 runder – Danmarksmestre i P08 og U08 – ikke kval til NM
  • P10 sammen med P12 med 8 deltagere. Alle mod Alle 7 runder – Danmarks mestre i P10 og P12 – De to bedste kvalificerer sig til NM i P12. Ikke kval i P10
  • U10 spilles med 22 deltagere med 7 runder – Danmarksmestre i U 10 – De to bedste kvalificerer sig til NM i U10
  • U12 spilles 23 deltagere med 7 runder – Danmarksmestre i U 12 – De to bedste kvalificerer sig til NM i U12
  • U14 spilles med 13 deltagere 5 runder – Danmarksmestre i U 14 – De to bedste kvalificerer sig til NM i U14
  • P 15 sammen med U16, P19 og U 19 med 16 deltagere. 5 runder –  Danmarksmestre i U16 og U 19. De to bedste i U16 og U19 kvalificerer sig til NM. Deltagerne tilmeldt P19 og P15 er sikre på kval. til NM

Skakhåndbogen afsnit 4.9.5 punkt F4: … hvis antallet af spillere er ulige, vil den lavest rangerende spiller sidde over.

Views All Time
Views All Time
576
Views Today
Views Today
3