**Ungdoms DM 2018**

Billeder | Regler / NM kvalificerede | Liveskak | Indbydelsen
Grupper/Resultater: * U19 * U16 * U14 * U12 * U10 * U08


U-DM 2018 afholdes 5. oktober til 7. oktober 2018. Spillestedet er Morten Børupskolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg

Billeder

Ungdoms DM 2018, søndag d. 7/10 (fotograf: Anders Haarup) – Præmier U14, U16 og U19
Ungdoms DM 2018, søndag d. 7/10 (fotograf: Claus Qvist) – Præmier U08, U10 og U12
Ungdoms DM 2018, søndag d. 7/10 (fotograf: Sven Christensen)
Ungdoms DM 2018, søndag d. 7/10 (fotograf: Morten F. Rasmussen)
Ungdoms DM 2018, lørdag d. 6/10 (fotograf: Claus Qvist)
Ungdoms DM 2018 1. runde (fotograf: Mads Boe)
Ungdoms DM 2018 1. runde (fotograf: Morten F. Rasmussen)

 

Regler / NM kvalificerede

Top placeringer og Danmarksmestre 2018 (TILLYKKE!)

U08
1. Nancee Arockiaraj, Viby Skakklub
2. Elin Wu, Nørrebro Skakklub
3. Emil Zander, Kjellerup Skakklub

U10
1. Vitus Bondo Medhus, Skakklubben Evans (NM kvalifikation)
2. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen, Nørrebro Skakklub (NM kvalifikation)
3. John Christopher Højstrup Christensen, Silkeborg Skakklub Af 1930

U12
1. Albert Mechlenburg Møller, Frem Skakklub (NM kvalifikation)
2. Lukas Iskos, Nørrebro Skakklub (NM kvalifikation)
3. Alf Andries, Frem Skakklub

U14
1. Casper Yukun Liu, BMS Skak (NM kvalifikation)
2. Simon Ehrenreich, Skakklubben af 1968 (NM kvalifikation)
3. Paulius Meskenas, Køge Skakklub

U16
1. Filip Martin Kierulf Hou Holm, Nordre Skakklub (NM kvalifikation)
2. Christian Emil Frambøl, Skanderborg Skakklub (NM kvalifikation)
3. Thomas Søndergaard Thybo, Skive Skakklub

U19
(1.) Hilmir Freyr Heimisson, Køge Skakklub (ikke dansk statsborger)
1. Bjarke Hautop Kristensen, Skakklubben Evans (NM kvalifikation)
2. Magnus Mejlvang, Bornholms Skakklub (NM kvalifikation)
3. Mathias Kejlstrup Simonsen, Skakklubben Evans

Informationer fremgår bl.a. af nyhed fra d. 13/9 på www.skak.dk

Der spilles i følgende rækker
U19 (født 99 eller senere)
U16 (født 02 eller senere)
U14 (født 04 eller senere)
U12 (født 06 eller senere)
U10 (født 08 eller senere)
U8 (født 10 eller senere)

U-DM titler kan kun vindes af spillere, som
· Er medlemmer af Dansk Skak Union, og
· Er bosiddende i Rigsfællesskabet eller er danske statsborgere, og
· Såfremt de er registrerede i FIDE, er registrerede som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet.

I alle grupper undtaget U8 kvalificerer de to bedste sig til det individuelle Nordiske Mesterskab, der normalt afholdes i vinterferien i februar måned (2019). Se iøvrigt indbydelsen for flere detaljer om reglerne.

Skakhåndbogen afsnit 4.9.5 punkt F4: … hvis antallet af spillere er ulige, vil den lavest rangerende spiller sidde over.

Liveskak

Liveskak fra U14 til U19
Liveskak fra U10 til U12

Resultatet







Ungdoms DM 2017

Views All Time
Views All Time
621
Views Today
Views Today
5