Bad Zwischenahn 6. og 7. runde

Så er vi på vej hjemad efter nogle gode og hyggelige skak dage i Bad Zwischenahn, Torben tog rettet nord for Hamborg og nu er vi over grænsen … hjemmesiden kan opdatere. Humøret er højt og ”børnene” griner og diskuterer på bagsædet. Vi har hørt håndbold finalen på mobilen – flot og tillykke til drengene – mens biler blæser forbi os med 200+ km/t. Vores kvindelige islæt sidder og synger på bagsæde, så  … vi længes hjem 😉

Morgen buffeten blev  nydt som vanligt, med udsyn til … en stor tåge-væg. Derefter blev bilen pakket og vi gik de ca. 500m til spillestedet. Torben og Valdemar mødte to af mine tidligere modstandere, bl.a. ham hvor jeg glemte tiden, og fik to halve ud af det. Jeg spillede måske mit bedste parti, i denne turnering, stille og roligt uden de store … vandt 1 bonde, vandt en bonde mere, vandt en 3. bonde … ja jeg er kendt for at tage dem når jeg kan, og til sidst tog jeg også hele partiet.

Jeg var forholdsvis sent færdig, alligevel var der to timer til sidste runde. Jeg trak lidt luft og mødte mine klubkammerater en efter en. Vi slentrede lidt rundt men endte på ”da Sergio” hvor suppe og lassange blev indtaget. Valdemar var ikke så sulten, men fik en dessert, først kom en alkoholisk drink … det var vist ulovligt, så den blev byttet til et blødende hjerte uden kommentarer.

7. og sidste runde nærmede sig, Valdemar, Torben og jeg selv sad stort set ved siden af hinanden, alligevel kneb det for mig af følge med i partierne, havde nok at gøre med mig eget angreb. Men Valdemar spillede sit livs parti … jeg havde tabt til hans modstander (på tid) i 5. runde, Torben spillede remis med ham i 6. runde og endelig vandt ”Skanderborg” ved Valdemar … alle gode gange 3! Se partiet her.

Kl. 17:30 var vi alle færdige, Hyundai fik lidt brændstof og nu går det som sagt hjemad. Dejlig tur, godt hotel, gode minder, hyggeligt selskab, god mad, flotte omgivelser … er nogle at de stikord der kommer her fra bilens passagerere.

Views All Time
Views All Time
79
Views Today
Views Today
1
Dagens opgave

Arkiver
Sponsorer
Guld sponsor Steel Coating A/S Nordea Bronze sponsorer