Politiken Cup er slut

En god og velarrangeret turnering er nu slut og Skanderborg spillernes resultater er en pose blandet bolcher:
John Arni Nilssen, 6 point og tabte 24 ratingpoint
Jonas Bjerre, 6½ point og 25 ratingpoint ind på kontoen
Peter Grove, 5½ point og 7 ratingpoint ind på kontoen
Tavs Bjerre, 5½ point og tabte 9 ratingpoint
Morten F. Rasmussen, 5 point og 47 ratingpoint ind på kontoen og mesterspiller igen.
Så alt i alt en fin turnering for klubbens spillere.

Andre turneringsresultater kan ses her

Det har været en forrnøjelse at deltage i Politiken Cup endnu engang, i år manglede dog det helt super sommervejr hele ugen, men én dag blev det til og som jeg nåede at skrive på Facebook i går: Skak ferien lakker mod enden. Remis mod Hvenekilde, så nyder nu en is og en god bog på Helsingør Vrandrehjemmet. Super sted hvor jeg har boet siden 2008, her under Politiken Cup, i år sammen med Martin Matthiesen og Sietske Greeuw. Endnu engang meget hyggeligt, men det bliver også godt at komme hjem i morgen.

Udsigt fra Vrandrehjemmet, Kronborg i baggrunden til højre

Views All Time
Views All Time
1832
Views Today
Views Today
1
Dagens opgave

Arkiver
Sponsorer
Guld sponsor Steel Coating A/S Nordea Bronze sponsorer