DM 6. og 7. runde

Filip Boe – Viktor Haarmark, 7. rd. til DM. Foto: Colin Watson.

.
Det begynder at spidse til oppe i toppen. Før 6. runde havde Jonas en delt førsteplads (med Boris Ch.), begge med 4½/5 og hele 1½ point foran de nærmeste forfølgere, Allan Stig og Thybo. Det lignede et gedigent parløb, men med fire runder igen kunne Jonas nok være mest tilfreds med de resterende modstandere. Boris’ sidste tre runder hedder nemlig Thybo, Allan og Jonas (!)

Lidt af en mundfuld, men før “stormen” havde lodtrækningen lagt Boris-Filip. Dér havde Filip en god chance for at bremse førehunden, men vor helt fortsatte desværre sin halvdårlige stime. Første runde gav jo en flot gevinst over en af forhåndsfavoritterne, Jesper Thybo, men siden er det blevet til lutter nuller, og det fortsatte desværre i 6. rd.

For at holde trit med Boris skulle Jonas vinde over den ultrasolide “huggeblok” Schandorff, men det er sjældent nogen let opgave. Partiet kom vist aldrig over remisgrænsen.

Af andre resultater skal især bemærkes, at Thybo fortsatte sit seværdige angrebsspil, hvilket hér gik ud over Nikolaj Borge, og at den (i kort tid endnu) regerende danmarksmester fik slemme bank af Allan Stig. Det ligner i det hele taget en turnering, der er blevet delt på midten: Boris, Jonas, Thybo og Allan spiller bare bedre end alle de andre.
.

Nikolaj BorgeJesper Thybo0-1
Boris ChatalbashevFilip Boe Olsen1-0
Viktor HaarmarkJacob Aagaard½-½
Martin HaubroAllan Stig Rasmussen0-1
Lars SchandorffJonas Bjerre½-½
Resultaterne fra DMs 6. runde (Skærtorsdag) ved DM 2023. Stadig med meget få fredsslutninger.

.
DSU’s referat fra 6. rd.
.
7. runde Langfredag blev til gengæld en flot, flot dag for de to Skanderborgdrenge. Filip fik efter fem boller omsider gang i den helt store hammer mod Viktor Haarmark og sluttede angrebet med en flot kombination. Tjek selv hér:
.

En storsmilende Filip Boe med diagrammet før kombien mod Viktor indsat. Hvid trækker og myrder sort. Foto: DSU.

.
I toppen spillede Jonas et rigtig flot parti mod (ex-)danmarksmester Haubro. Vor mand stod gradvist bedre, inden han fik chancen for et midlertidigt dronningeoffer. Tjek stillingen nedenfor.
.

En af flere kritiske stillinger i partiet. Hvid trækker og begraver sort.
Foto: DSU.

.
Lige så vigtigt var det, at Thybo endnu en gang viste, at han har momentum, og det gik så ud over klassekammeraten fra Køge, Boris Chatalbashev. Der var lidt slinger undervejs, men for mig at se ikke den store diskussion om resultatet.

Også Allan Stig er virkelig kommet op på den helt store klinge. Det gik i dag ud over Borge, og hvad der er endnu vigtigere: Lørdagens modstander hedder Boris Chatalbashev, så lad endelig GM fra Jetsmark begrave Boris’ ambitioner helt.
.

Allan Stig RasmussenNikolaj Borge1-0
Jesper ThyboBoris Chatalbashev1-0
Filip Boe OlsenViktor Haarmark1-0
Jonas BjerreMartin Haubro1-0
Jacob AagaardLars Schandorff½-½
Resultaterne fra DMs 7. runde (Langfredag) ved DM 2023.
Aagaard-Schandorff blev turneringens første hurtige remis,
og Jonas er feltets eneste ubesejrede spiller. Bliv nelnigst ved med det 🙂

.
Det giver følgende, flotte stilling før de sidste to runder:
.

1Jonas Bjerre6/7
2Boris Chatalbashev
3Jesper Thybo5
4Allan Stig Rasmussen5
5Lars Schandorff3
6Jacob Aagaard
7-10Nikolaj Borge2
7-10Filip Boe Olsen2
7-10Viktor Haarmark2
7-10Martin Haubro2
Stillingen efter 7. runde (Langfredag) ved DM 2023. Feltet er skåret over i to, hvor de fire øverste nærmest spiller deres egen turnering om mesterskabet.

.
Turneringstavlen ses her.

Som en flot bonus skal nævnes, at Filip krydrede en flot dag med en sejr i den traditionelle påskelyn. Sejren inkluderede en semifinale over ingen ringere end Allan Stig (5-dobbelt DM i lyn!) og en finalesejr over Nikolaj Borge. Flot, flot klaret!

I dag lørdag skal Jonas have de sorte mod Nikolaj Borge, som sikkert gerne vil stoppe sin pointmæssige blødning. Thybo har sort mod Viktor Haarmark, og så er der dagens (måske) vigtigste parti Boris – Allan Stig. Start kl. 14.

DSU’s referat fra 7. rd.

Dagens partier på Lichess.

Twitch med Skytte & Boe Senior.

Sponsorer
Guld sponsor
TeamBlue
Steel Coating A/S
Nordea
Bronze sponsorer
Arkiver