Resultater fra Bad Zwischenahn

Klubbens spillere tabte generent rating, både Jesper, Anders og Morten måtte afgive rating i det sydvesttyske. Men vi havde en super hyggelig tur, og Vibeke vandt rating. Jeg deltog selv for 5. gang, så billederne var i år sparsomme (familien var med herunder), men Vibeke og Anders vil vist sende lidt billeder til hjemmesiden senere (!?)

Mona og Alma hyggede sig mens vi andre spiller skak

De barske og hårde placeringer 2024
Nr. 32 af 146 Morten med 4,5 point (seedet nr. 6, gruppe B)
Nr. 20 af 48 Vibeke med 4 point (seedet nr. 19, gruppe C)
Nr. 89 af 146 Anders med 3 point (seener nr. 61, gruppe B)
Nr. 123 af 146 Jesper med 2,5 point (seedet nr. 66, gruppe B)
Alma vandt 6-1 over Vibeke i billede lotteri 😉

Personligt synes jeg selv at jeg havde nogle spændende og ok gode kampe i 5 af partierne, bl.a. med remis mod Robert Skytte (lidt ærgerligt at tage til BZ for at møde ham). To tabspartier git selvsagt ikke min vej … 1 parti (1. runde) troede jeg jeg vandt hurtigt, men i mellemtiden blev dronningen fanget 🙁 😉 og i 6. runde kunne det lige så godt være blevet gevinst; men tidsnøden kostede et dårligt træk og derefter partiet. Men jeg er klar igen næste år 🙂

Der deltog 19 fra Danmark, Rasmus Skytte havde en flot turnering og tog 6. pladsen i gruppe A!

Views All Time
Views All Time
124
Views Today
Views Today
1
Dagens opgave

Arkiver
Sponsorer
Guld sponsor Steel Coating A/S Nordea Bronze sponsorer