Initiativpræmie til Skanderborg Skakklub, indstillingen

Initiativpræmie – 6. hovedkreds. Skanderborg Skakklub.

Det er ikke hver dag, at en skakklub fylder 100 år. Det gjorde Skanderborg Skakklub i 2023 og fejrede dette ad flere omgange. Først med et arrangement i klubben for mere end 30 inviterede – heriblandt de lokale klubber.

Skanderborg Skakklub påtog sig afviklingen af indledende kampe i årets pokalturnering ligesom klubben stod for det store afsluttende pokalstævne i Morten Børup Hallen i Skanderborg. Endelig satte klubben fuld skrue på sommerens SMUK- SKAK med en GM-turnering, hvor lokale spillere havde mulighed for at score normer, heriblandt klubbens egen Filip Boe Olsen. Foruden GM-turneringen afviklede klubben også en koordineret turnering med stærkt forhøjerede præmier og mere end 100 deltagere.

Klubben fortjener præmien for de mange initiativer.

Views All Time
Views All Time
45
Views Today
Views Today
1
Dagens opgave

Arkiver
Sponsorer
Guld sponsor Steel Coating A/S Nordea Bronze sponsorer